Kevesen tudják, de a gipszkarton nagyon környezetbarát. A következő elemekből áll: 12 régetű karton, gipsz, víz. Ezek mind természetes anyagok, amelyek előállítása és beszerelése nem terheli a könyezetet, sőt, a munka során keletkező hulladék is környezetbarát. Gyorsan és szépen lehet vele dolgozni, ezért a szakemberek is szeretik. Az egészségre egyáltalán nem károsak.
Miért jó egy gipszkarton rendszer?
Mert környezetbarát!
Mert nem éghető anyag, nem balesetveszélyes.
Kevesen tudják, de a gipszkarton nagyon környezetbarát. A következő elemekből áll: 12 régetű karton, gipsz, víz. Ezek mind természetes anyagok, amelyek előállítása és beszerelése nem terheli a könyezetet, sőt, a munka során keletkező hulladék is környezetbarát. Gyorsan és szépen lehet vele dolgozni, ezért a szakemberek is szeretik. Az egészségre egyáltalán nem károsak.
Álmennyezetek
Az álmennyezetek remek lakberendeők, hiszen bármilyen színt vagy formát fel tudnak venni. Leggyakrabban a rejtett világításokhoz használják őket. A gipszkarton álmennyezetet fa vagy fém tartókkal építik be, funkciójuk sokféle lehet: lehet, hogy csak szimplán takarják a födémet, vagy csökkentik a belmagasságot, de esztétikailag látványos mennyezetek is kialakíthatók így.
A gipszkarton rendszerek tökéletesek arra, hogy különféle vezetékeket, kábelezéseket takarjanak el, és persze akusztikai vagy tűzvédelmi funkciókat is elláthatnak.
A különféle világító testek, szellőzők vagy éppen klíma berendezések minden gond nélkül beépíthetők a gipszkarton álmennyezetbe.
A gipszkarton lapok felülete sima, így azonnal festhetők vagy tapétázhatók. Az alábbi fajtákat alkalmazzuk a leggyakrabban:
- tűzvédelmi álmennyezet
- optikai álmennyezet
- akusztikai álmennyezet
- sík monolit álmennyezet
- látszóbordás álmennyezet
Monolit hangszigetelő álmennyezetek beépítésével a meglévő födémek (mennyezetek) hangszigetelésére adódik lehetőség. A különféle födémek különféle megoldásokat igényelnek, az új elvárásokat könnyedén bele tudjuk építeni, hő és hangszigetelést, vagy a szellőztető rendszerek elemeit.
Ha megfelelő anyagokat és technológiát tartalmazunk, az elkészült álmennyezet minden igénynek meg fog felelni. Az ingatlan a lehető legkorszerűbb lesz, köszönhetően a gipszkartonba épített megoldásoknak!
Gipszkarton dekoráció
Szárazvakolati rendszerek – a szárazvakolatok gyors, tiszta és rugalmas megoldást kínálnak az építés során. A szárazvakolat alapfunkciója, hogy akár újonnan épített, akár korábban készült, vakolatlan felületeket burkolni tudjunk, ragasztó habarcs segítségével. Azaz ez a megoldás nem igényel szerkezet építést, így jelentősen meggyorsítja a munkát.
Az elkészült felületek azonnal tovább kezelhetőek, azaz lehet festeni, tapétázni vagy egyéb módon burkolni, nem kell a száradásra várni!
Dekorációs megoldások
A gipszkarton lapok könnyű felhasználása miatt ezerféle látványos megoldásban gondolkodhatunk. Szinte bármi lehetséges, kreatív, dekoratív vagy a praktikus megoldás a cél.
A gipszkarton alapanyag bútorok megalkotására is alkalmas, valamint kiválóan kombinálható egyéb alapanyagokkal, fával, fémmel, kerámiával vagy téglával.
Könnyedén készíthetünk polcrendszereket, mosdó pultokat, térelválasztókat, beépíthetünk kandallót, eltakarhatunk vele bojlert vagy WC tartályt, illetve szinte mindenre jó, amit egy ügyes belsőépítész kitalál.
Bátran ajánljuk ügyfeleinknek is, mert a gipszkarton sokoldalúsága tényleg látványos eredményeket hoz majd a lakásfelújítás alatt. Ön is bátran elkezdhet tervezni, a következőkben adunk néhány alapötletet:
- nyílások, boltívek formálása tetszés szerint
- karnisok elrejtése
- rejtett világítás kiépítése
- lépcsőzetes álmennyezetek
- csövek, kábelek, vezetékek elrejtése
- tárelválasztók, pultok létrehozása
- kupola vagy gúla csillárok
- házimozi beépítése
A gipszkarton rendszerek könnyű kezelhetősége azonban csak akkor igaz, ha kellő szakértelemmel és tapasztalattal nyúlunk az alapanyagokhoz.
Előtétfalak készítése
Gipszkarton előtétfalat akkor célszerű építenünk, ha a helység fala akusztikai megerősítést igényel, vagy javítani szeretnénk a meglévő falszerkezet hőszigetelési tulajdonságát, vagy éppen csak egyszerűen javítani kívánjuk a meglévő falszerkezetek felületét. A monolit falak tömegének további növelése helyett szereljünk fel előtétfal-rendszereket, ezzel javítva az akusztikai teljesítményt akár + 10 dB-lel.
Gipszkarton előtétfal alkalmazásával el tudjuk rejteni a nem kívánatos épületgépészeti vezetékeket.
Gipszkarton előtétfal óriási előnye a hagyományos kerámia falazattal szemben, hogy egyáltalán nem kell vésni a falat. Ezzel sok időt és pénzt spórolunk meg, és rengeteg koszt elkerülünk az építkezés alatt.
Az előtétfalak kivitelezésének módja megegyezik a válaszfalak építésének a technológiájával, kisebb eltéréssel.
Előtétfalak ismert típusai:
Ø Falburkolat állítható kengyelekre szerelve
CD profilokra szerelt előtétfal, amelyet állítható kengyelek segítségével rögzítenek a falhoz.
Ø Szabadon álló előtétfal
CW profilokból álló szerkezetre szerelt előtétfal, mely nem kapcsolódik a falhoz.
Ø Szárazvakolat
Gipszkarton lapokból álló falburkolatot készítünk, amelyet zsákos ragasztógipsszel ragasztunk a falhoz.
A gipszkarton lapokat csak függőleges falakra lehet felragasztani.
Gipszkarton hangszigetelő rendszerek
Az akusztikai kényelem alacsony beltéri zajszintet jelent, de sokesetben ennek hiányával kell szembesülnünk.
Zajnak számít minden olyan hang, amely az ember akusztikai kényelmét zavarja.
Az ártalmas zaj ellen közvetlenül és hatásosan nehezen tudunk védekezni.
Kevés esetben szüntethetjük meg, kapcsolhatjuk ki magát a zajforrást ezért a védekezés legjobb módja a megfelelő hangszigetelés.
A hangszigetelés általános problémaköre sajnos meglehetősen összetett és számos sarkalatos pontja van.
Az új, újonnan építendő lakóingatlanok részére létezik egy „akusztikai szabvány” (ez decibelben határozza meg a megfelelő értékeket), ám sokszor az építkezések során ilyen, olyan helyzeteknek, ill. érdekeknek megfelelően kérdés, hogy mi valósul meg az előírásokból a gyakorlatban.
A külső szemlélő könnyen azt gondolná, hogy csak régi épülteknél, ingatlanoknál jelentkezik ez a probléma, a valóság persze ennél mindig bonyolultabb.
Sok esetben, a lakóingatlanok tulajdonosai azzal kénytelenek szembesülni, hogy szinte közös életet élnek a közeli szomszédokkal, az elvárható minimális hangszigetelés hiánya miatt.
Manapság akarva, akaratlanul, mindannyian kénytelenek vagyunk elviselni a szomszédból áthallatszó kellemetlen zajokat, mind például: a kád feltöltés zaját, a WC lehúzását, a borzalmas fürdőszobai éneklést, a lélekölő hangos tévézést, zenehallgatást, nem kívánatos gyakori veszekedéseket, sokszor a hálószobai történéseket és sorolhatnánk a rengeteg különböző emberi életvitellel kapcsolatos tevékenységeket, amelyek az alapos hangszigetelés hiányában sokkényelmetlenséget okozhatnak a mindennapi életünk során.
Gipszkarton Válaszfalak
A profi gipszkarton válaszfalak segítségével a teret könnyen oszthatjuk különálló helyiségekre, miközben nem terheljük a meglévő szerkezeteket.
A gipszkarton válaszfal gyorsan – tégla, habarcs és egyéb segédanyagok felhasználása nélkül készül.
A gipszkarton válaszfal szerkezete mindig könnyített rozsdamentes fémvázból készül 50mm, 75mm, 100mm kivitelben.
Az ingatlan fizikai és a tartószerkezeti követelményeinek függvényében 1 vagy 2 réteg gipszkarton burkolat lesz rögzítve, a korábban megépített vázszerkezetre.
A korábbi tervezésnek megfelelően a megépített vázszerkezetbe eltérő vastagságú hő-hangszigetelő rétegek kerülnek beépítésre. A gipszkarton falak mindig gyorsan építhetők, és gyorsan is bonthatóak, így az esetleges további átalakításokat mindenfajta nehézség, kosz és szemét nélkül meg tudjuk oldani.
A korábbi, hagyományos válaszfal szerkezetekkel ellentétben számos előnnyel rendelkeznek a gipszkarton válaszfalak.
Gipszkarton válaszfal tulajdonságai:
- Gyors, egyszerű és tiszta kivitelezés,
- Száraz építés, azonnal sima falfelület, mely festhető, tapétázható, csempézhető
- Minden épületgépészeti vezeték (vízcső, szennyvízcső, elektromos vezetékek, fűtéscső, stb.) és a szerelvények vésés nélkül, könnyedén elhelyezhető falon belül
- Könnyű és rugalmas falszerkezet
Gipszkarton tetőtér
Tetőtérben lakni mindig különlegességnek számít, tetőtéri helyiségek sajátos és utánozhatatlan hangulattal rendelkeznek.
A tetőtér egyedi világgal rendelkezik, a ferde síkok adta alaphangulat némi kreativitással fűszerezve prémium minőségű lakást eredményezhet.
Korábban sokáig nem volt nagy keletje az ilyen fajta lakástípusnak, sok-sok évvel ezelőtt jellemzően csak tárolóként használták a tetőtér területeit.
Fontos tudni, hogy a tetőtéri lakások jó része elképesztő panorámával is rendelkezik.
Egy tetőtérben a különleges terek, amelyek a tetőtér ferde síkjainak köszönhetők, izgalmas belsőépítészeti megoldásokhoz vezethetnek.
A tetőszerkezet megfelelő kialakítását a ferdetetős szerkezet esetén sok tényező határozza meg, ezért minden építkezést külön, komplex megközelítássel kell kezelni.
A megfelelő megoldások megtalálásához érdemes a tetőterek világában tapasztalt kivitelezőt keresni. Természetesen mi több éves tapasztalattal rendelkezünk.