A parketták megfelelő fektetésére alapvetően három lehetőség van és persze ezek kombinációi is:
Ragasztás, szegezés, úsztatás.
Ebben az esetben a helyiség klímájára a fektetési munkálatok alatt is ügyelni kell. Az ideális hőmérséklet 20 °C körüli, a relatív páratartalom pedig 50-60%.
Bárhogyan is fektetjük le a padlót, minden esetben szükség van körben egy 1-2 cm-es dilatációs hézagra, melyet aztán a szegélyléccel le tudunk takarni.
Ragasztás
Napjainkban a parkettaragasztók igen széles skálája áll rendelkezésre a kereskedelemben, mind technológiailag, mind pedig minőségben, ill. árfekvésben. Külön szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a régebben parkettaragasztóként is alkalmazott különféle bitumen származékok nem alkalmasak parketta ragasztására, amit egyes gyártók fel is tüntetnek a termékek dobozán. Ennek ellenére még mindig sokan alkalmazzák mostanában is.
Ugyanakkor a ragasztás a szögeléssel történő fektetéshez képest erősebben rögzíti a faburkolatot az aljzathoz, az így lefektetett fapadló kevésbé hajlamos a recsegésre. Persze a felület nem lesz olyan rugalmas, a fa természetes mozgása korlátozottabb. A ragasztás jellegéből adódóan a burkolat nem szedhető vissza sértetlenül, csak igen csekély arányban. A korábbi, bitumen származékkal ragasztott parkettákat, ha túlzottan összeszáradtak, ugyan aránylag csekély pótlással felszedték és újból fektették, de napjaink jóval erősebb és megbízhatóbb ragasztói ezt már nem teszik lehetővé. Megfelelő technológiai fegyelem esetén, nincs is szükség erre.
A diszperziós ragasztók fára történő alkalmazása a vizes bázisuk miatt csak igen körültekintően és inkább a helyszínen történő felületkezelések esetében ajánlott, hiszen a víztartalmuk miatt dagadást és akár a fektetést követő néhány napon belüli felpúposodást okozhatnak. Célszerű a ragasztást követően addig várni, amíg a nedvesség a fán keresztül eltávozik és ezt követően csiszolni, ill. a felületkezelést elvégezni. A szükséges várakozási idő függ az aktuális levegő relatív páratartalmától, a hőmérséklettől, az alkalmazott ragasztótól, a parketta vastagságától, fafajától stb., de egyszerűen és gyorsan ellenőrizhető egy elektromos beütő tűs fanedvesség mérővel. (A felületi mérők gyakran megtévesztők, hiszen csak a felső felületet mérik, míg a beütő tűs szondák egészen mélyre beüthetők.) A csiszolás során az esetlegesen keletkező kisebb vetemedések és a mérés okozta lyukak is eltűntethetők.
Előnyük az átlagosan alacsonyabb áruk mellett, hogy nincs kellemetlen szaguk, és nem tartalmaznak allergén vagy egyéb, az egészségre esetleg káros hatású összetevőt. A szerszámok is könnyebben tisztíthatók, a visszamaradó csomagoló anyag és egyéb hulladék egyszerűbben kezelhető. Az oldószeres ragasztók általában erősebb kötést biztosítanak, mint a vizes bázisú társaik, ill. többségüknél nem áll fenn annak a veszélye, hogy a leragasztott fa átnedvesedjen, feldagadjon. Így a gyárilag felületkezelt termékekre is biztonsággal alkal-1 mázhatok. A gyártó a csomagoláson mindig feltűnteti a termék összetevőit és a szükséges technológiai és hulladékkezelési tudnivalókat.
A poliuretán (PU ) ragasztók nem tartalmaznak sem vizet, sem pedig oldószert. Alkalmazásuk különösen ajánlott a tömör és mozgékony fafajú (pl. bükk) vastag (18-22 mm) termékek esetében. Hazánkban csak néhány éve kaphatók az egykomponensű és lágyan, tartósan rugalmas PU-ragasztók, melyek komoly áttörést ígérnek, mivel a korábbi ragasztóknak igen sok előnyeit egyesítik magukban:
- egykomponensű, felhasználásra kész,
- oldószermentes,
- nincs kellemetlen szaga,
- rendkívül rugalmas (mindig lágy, gumiszerű marad),
- lépéshang csillapító hatása igen jelentős
- igen magas lépéskomfort,
- valamennyi parkettához, padlóhoz használható,
- víz- és szilikonmentes,
- padlófűtésen is alkalmazható, adalék nélkül,
- sávos (csíkos) alkalmazása a csekély ragasztóigény miatt rendkívül olcsó,
- a már megkötött anyagot tartalmazó hulladék háztartási hulladékként kezelhető.
A legnagyobb újdonságot a tartósan rugalmas tulajdonság jelenti. A ragasztó megkötés után is gumiszerű marad, engedi egy kissé mozogni a fát, miközben rendkívül erősen rögzíti is azt. A vertikálisan ébredő szakító erőket, melyeket a fa felpöndörödési szándéka okoz, elosztja, tompítja, nem adja á, mereven az aljzat egy-egy kis felületére, kiegyenlíti a feszültségeket. így lényegesen kisebb az esély arra, hogy felszakadjon a ragasztás vagy az aljzatkiegyenlítő, vagy leváljon az esztrich felső rétege. Szintén a gumiszerűségének köszönhető, hogy hangcsillapító hatása lényegesen jobb, mint a megkeményedő ragasztóknak.
Teljes felületen történő ragasztás
Napjaink talán legelterjedtebb, az összes parketta esetében alkalmazható rögzítési módszere (8.7. ábra). Fenyő hajópadlók esetében, a hosszuk miatt fellépő ívessegek miatt nem ajánlott, mivel ezeket a görbületeket, hullámokat nem tudjuk ragasztás esetén kellően visszaigazítani és rögzíteni, amíg a ragasztó megköt. Amennyiben valamilyen okból kénytelenek vagyunk mégis ragasztani, pl. nem elegendő a belmagasság, akkor nagy segítség, ha a pl. 4 m-es, enyhén íves hajópadló szálat 3-4 darabra vágjuk, hiszen így már gyakorlatilag egyenes szálakat is kaphatunk, sőt, a daraboláskor lehetőség nyílik egy-egy nem kívánatos fahiba kiejtésére is. Az így kapott, rövidebb elemekben a használat folyamán is kisebb vetemedési hajlam ébred. Ez a művelet a fent említett, flexibilis PU-ragasztók használata esetén svédpadlók és hagyományos csaphornyos parketták esetében nem igazán szükséges, mivel a vastagabb nútfalú termékek esetében (általában a 15-22 mm vastagságú parketták) a csíkos ragasztás is elegendő.
Sávos ragasztás
A lágy, flexibilis PU-ragasztók teremtették meg ennek az igen előnyös és ugyanakkor nagyon gazdaságos ragasztási módnak a lehetőségét (8.8. ábra). Olyan parketták esetében alkalmazható, ahol elegendő vastagságúak a csapok, ill. a horony falak, mivel az aránylag ritka alátámasztás miatt a nútféder megmozdulhat, megroppanhat. A 10-11 mm vastagságú kétrétegű parketták még nem, de a 14 mm vastag szalagparketták már alkalmasak ehhez a ragasztási módszerhez.
Szögezés
A különféle fából készült padlóburkolatok lerakásának a legrégebbi és sokáig egyedüli módja a szögkötéssel történő rögzítés. Ilyenkor a fapadlót valamilyen vakpadlóhoz rögzítjük szöggel, esetleg facsavarral. (Ha alulról is hozzáférhető a burkolat, akkor alkalmazható, pl. popszegecs is erre a célra.) Ez történhet ún. rejtett szögeléssel, ami a horony alsó falánál, vagy a csap tövében történik, és így nem látható, vagy egyszerűen átszögelve, amikor a szög- ül. csavarfejek besüllyeszthetők, és egy erre a célra készült kis fakoronggal lefedhetők. Ennek a klasszikus módszernek napjainkban is létjogosultsága van, nem csak az épület felújítások során, amikor műemlékvédelmi, vagy meglévő szerkezeti magassági szintek indokolják, hanem pl. a 1-2 m-nél hosszabb szálakból készülő tömörfa padlóknál, ahol a lerakáskor azonnal rögzíthetők a helyükre igazított, egyenesre igazított, nem teljesen egyenes elemek.
Úsztatott lerakás
Az „úsztatott” elnevezés arra utal, hogy a padló nincs rögzítve az aljzathoz, hanem, mintegy úszik rajta. Az aljzathoz nem rögzített vakpadlós rendszerek is ilyenek, de maga a burkolat ott rögzítve van a vakpadlóhoz. Elmozdulását az egybefüggő felület tehetetlensége és a ráhelyezett bútorok gátolják, viszont szükség esetén szabadon tud dagadni vagy zsugorodni. Mivel nincs fixen rögzítve, különösen ott, ahol kevésbé terhelt, megmozdulhat és konghat. Amennyiben a lerakás során az egyes elemek oldható kötéssel rögzülnek egymáshoz, akkor a padló károsodás nélkül is könnyedén visszabontható. Ez előnyös, ha pl. csak egy-két évig szándékozunk a helyiséget használni, hiszen így a felújítható padlónkat magunkkal vihetjük, és több évtizeden át használhatjuk a gyakori költözés esetén is. A sérült padló lokálisan is gyorsan és egyszerűen cserélhető. Kiállításokon, installációs célokra kitűnően alkalmas módszer; ha a nemrég készített aljzat aránylag száraz, de még nem eléggé, akkor egy egyszerű párazáró fóliára fektetett habszivacson, vagy egyéb alátét lemezen használhatjuk a fapadlónkat úsztatva, majd a beton lassú, oldalirányú szellőzéssel történő kiszáradása után leragaszthatjuk.
Az úsztatott lerakási mód alkalmazása a háromrétegű készparketták megjelenésével terjedt el. Ezeket a szalagparkettákat eleinte csak egyszerű nútféderes kialakításban gyártották, és úsztatáskor csak a szomszédos elemek csapjait ragasztották egymáshoz. Ez a módszer ugyan kevesebb ragasztót igényel, de a ragasztás miatt gyakran nem bontható sérülésmentesen vissza, ill. a kevés ragasztónak is van költsége és a munka is bonyolultabb így, mintha csak össze kéne ütni az egyes szálakat.
Ez az igény hozta létre az ún. „snap-rendszert”. Ez a kötés hazánkban „pattintós”-ként vált ismerté. Itt a horony összeszűkül, és elegendő csak beütni a szomszédos szalagparkettát, amelynek a csapja megszorul és nem csúszik szét a két elem. Ez a módszer már kevésbé munkaigényes, de harántirányban még feltétlenül ragasztani kell, sőt a létrejött kötés sem igazán erős. A gyakorlatban a hosszanti oldalakat is, pontonként összeragasztják itt-ott, továbbá szétszedés után már nem üthető ismételten össze. Nem tudott nagymértékben elterjedni, mivel megjelenését követően rövid időn belül megjelentek a piacon a különböző click-rendszerek, melyekkel már lényegesebb erősebb kötés jön létre, egyszerűbb fektetési technológiával, és akár többször is visszabonthatok, ill. újból lerakhatók.
Számos click-rendszer jelent meg a különféle gyártóktól, sőt több szerzőjogi vita is kialakult e téren. Egyes click-kötések jóval gyengébb kötést biztosítanak, mint a társaik, de a legjelentősebb eltérés a végmegmunkálásban rejlik. Ugyanis amikor a haránt oldalakon HDF-elemből képezik ki az egymásba pattanó kötést, az lényegesen gyengébb, és az igénybevétel hatására sokszor rövid időn belül kilazul, mozogni, kotyogni kezd. Ezért az ilyen végmegmunkálású clickes parkettákat szintén célszerű ragasztani a végeiken, szemben a tömör, keményfából kiképzett végűekkel, amelyek már megfelelő erősségűek, és akár többször is fektethetők egyszerűen, ragasztó és bárminemű kötőanyag használata nélkül.
Az úsztatás a szalagparketták tipikus fektetési módja.
Úsztatás összetartó fémkapcsokkal
Az előző módszerhez képest annyiban különbözik ez a technológia, hogy itt egy külön erre a célra gyártott acélkapoccsal fogatjuk össze a szomszédos elemeket. Az egymásba fűzött kapocssorok egymástól legfeljebb 0,5 m-re kell, hogy legyenek. Ez az eljárás a 20 mm-es vastagságú svédpadlók fektetésére alkalmazható, de természetesen csak akkor, ha a svédpadló elemek alsó felületében kimondottan erre a célra kialakított hornyolás megtalálható. Ilyenkor is a gyártó által ajánlott kapcsok alkalmazandók, hiszen ezeknek a kötőelemeknek is széles skálája található meg a piacon, különféle méretekben. Ha nem szándékozunk a padlót visszabontani, célszerű a jobb tartás érdekében az első és utolsó két sort hosszanti irányban is, míg az összes többi elemet a végeiken nútféderben megragasztani.
A fenti lehetőségekből mindig az igényekhez igazodva kell kiválasztani a legkedvezőbb módszert. Természetesen variálhatók is az egyes módok, pl. a click-kötés a csíkos ragasztással, a betonba süllyesztett párnafákra történő szögelés a párnafák közötti, aljzatra történő csíkos ragasztással stb. Utóbbi ajánlott, pl. 4-6 m hosszú fenyő hajópadlók esetében, mert így az egyes szálak görbesége könnyen javítható, miközben a tartósan rugalmas PU-ragasztón kellemes, halk lesz a járás. A ragasztás miatt nem lazul meg a szögezés, így jelentősen mérséklődik az esetleges későbbi recsegés is. A sokak számára nemkívánatos recsegő hangot mérsékelni tudjuk, ha a vakpadló és a parketta közé egy egyszerű fóliát terítünk a sportpadlóknál szemléltetett módon.